MÜŞTERİ HİZMETLERİ

I. Ürünün İadesi:

Satın aldığınız ürünün ambalajı açılmamış, kullanılmamış ve bozulmamış olması durumunda fatura tarihinden itibaren 7 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Orijinal ambalajı bozulmuş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

İade işlemleri için öncelikle iade nedeninizi belirterek fatura numaranız ve müşteri bilgilerini içeren mesajı e-posta adresimize veya iletişim bölümündeki formdan gönderiniz. Müşteri hizmetleri gönderdiğiniz e-mail aracılığı ile sizinle temasa geçerek bildirilecektir. İade işlemlerinde taşıma masrafları alıcı tarafından karşılanır.

II. Kusurlu Ürünler:

Uygulama sırasında farkedilen kusurlu ürünleri meydana gelen hataları belirterek fatura bilgilerinizi içeren mesajla birlikte e-posta adresimize gönderiniz. Müşteri hizmetleri bildirdiğiniz gerekçeyi uygun gördüğü takdirde gerekli incelemenin yapılması için ürünü depoya yollayacaktır. Gelen raporda söz konusu ürünlerin kusurunun tesbiti durumunda müşterinin talebine göre aynı ücrette başka bir ürün veya ödeme iptali işlemi gerçekleştirilir. Kusurlu ürünlerde taşıma masrafları tarafımızdan karşılanır.

III. Gizlilik Politikası:

Müşterilerimize ait tüm kişisel veriler güvenli elektronik ortamlarda korunmakta ve yalnızca yetki sahibi olan personel tarafından mevcut T.C. kanunları ve uluslararası kanunlar çerçevesinde kullanılmaktadır. Firmamız müşterilerimizden alınan kişisel bilgileri hiçbir nedenle ve hiçbir muhatap nezdinde açıklamamayı, söz konusu bilgileri üçüncü şahıslarla paylaşmamayı ve hiçbir surette kötüye kullanmamayı taahhüt ve garanti eder.

Bu sitedeki içeriğin her hakkı saklıdır, izinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz.    Copyright 2015 © Mustafa Süreyya Sezgin